2018. július 24., kedd
Hiperaktivitás a születés tükrében
Napjainkban egyre gyakrabban hallunk hiperaktív gyermekekről.
Vajon tényleg csak ilyen korban élünk, hogy a felgyorsult világ ekkora hatással van gyermekeinkre?
Nézzük meg ezt egy kicsit craniosacrális szemmel is...
Azaz hol csúszhat el a dolog...
Ilyen esetekben sokszor azt tapasztalom, hogy a méhen belüli időszakban, de legfőképp a születésnél történt események nagyon mérvadóak.
Több dolog is van, amire egy magzat/újszülött teste érzékenyen reagálhat. Azért írom, hogy reagálhat, mert ez nem minden esetben alakul így.
Mikor egy magzatot az anyaméhből hirtelen emelnek ki pl. császáros szülésnél, a kicsi teste hirtelen van kiszakítva abból a testére addig egyenletes nyomást gyakorló folyadék típusú közegből, amiben addig fejlődött, létezett.
A nagy nyomáskülönbség hatására a csontocskák elmozdulhatnak és visszarendeződésük nem minden esetben valósul meg.
Ugyan ez a folyamat a burokrepesztésnél is.
...de hüvelyi születés esetén is a koponyacsontok mozgékonységa teszi lehetővé a szülőcsatornán való áthaladást.
Minden egyéb kívülről érkező "segítség" nyomás, húzás, egyéb segédeszközök bevetése nyomot hagy mind az anya mind a gyermek testén is.
Azt, amikor egy anyából nyomással segítik a világra gyermekét, mindkettőjük csontozatában, illetve annak mozgásában érezhető, az erőbehatás mozgásmintája megmarad, főleg, ha az közben félelemmel párosult.
Ami még ezeknél is markánsabb nyomot hagy az a túltolt oxitocin.
Azoknál a gyermekeknél, akiknek az édesanyja a szülés során rengeteg oxitocint kapott a koponyája sok esetben egy kóros, túlfeszített állapotban van. Az oxitocin hatására létrejövő méh összehúzódások többszörös erővel hatnak ahhoz képest( a méh izomzatán keresztül közvetetten a magzatra is), mint azt a természet rendezné.
A koponyacsontok alig mozognak a kicsik nagyon feszültek. Általában ők azok, akik nehezen alszanak, sokat sírnak, rendkívül sokat rágnak. Ha egy kicsit előrébb ugrunk az időben, kisgyermek korba, akkor ezek a gyerekek lesznek azok, akik állandó mozgásban vannak, hangosak, sokat sikítoznak, folyamatosan rágnak.. mindig...
Miért?
A koponyájukban a lecsökkent mozgástartomány miatt akkora feszültség van, hogy ezt csak így tudják elviselni, valamiképpen levezetni. Szegények nem tudnak pihenni relaxálni.
Egy ideje nagyon figyelem a körülöttem levő gyerkeket és azt vettem észre, ahol sok volt az oxitocin ott a gyerek, ha kiakad, szinte önkívületi állapontban tud őrjöngeni, sikítani....akár egy szülő nő...érdekes összecsengés nem? sajnos ezt tudományosan még nem sikerült bebizonyítanom
kép forrása: pinterest
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése